Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Személyes átvétellel szeretnéd? Jobban is jársz vele:
20 ezer forint felett 3000 Ft kedvezmény Karácsonyig!
Segítségre van szükséged? Kérdésed van? Tanácsot kérnél?
Kollegánk segít, hívd fel! +36 20 583-8923 Ha kell, visszahív!
Szállítás: következő munkanapra! Gyorsabban szeretnéd? Válaszd az ÉkszerExpresszt!
Megnéznéd átvétel előtt az ékszert? Egyeztess velünk időpontot a +36 20 2177444 telefonszámon!
Elakadtál? Nem vagy biztos benne? Segítségre van szükséged?
Kollegánk segít, hívd fel! +36 20 583-8923 Ha kell, visszahív!
Egyedi elképzelésed van? Megvalósítjuk! Hívd a +36 20 2177444 telefonszámot!

Mennyi az arany?

Mennyi az arany?

Időről időre elhangzik ez a kérdés az Ügyfélszolgálatunkon, és erre elég nehéz válaszolni. Ennek két oka van, és az okok ismerete fontos segítség lehet abban, hogy ne verjenek át szuperkedvező online ajánlatokkal.

Olcsó-e az olcsóbb?

Az utóbbi időben erőteljesen terjednek olyan webes ajánlatok, webshopoktól vagy online piacterektől, amelyek gyanúsan alacsony áron kínálnak arany ékszert. Van köztük csalás is, van egyszerű megtévesztés is, és a vevőt valójában nem vigasztalja, ha tudja, hogy nem csapták be, csak … végül is becsapták.

Kész átverés?

Finomságjel egy gyűrűbenGyakori az is, hogy a látványos, de legalábbis tetszetős arany ékszert rendkívül kedvező áron kínálják, például alig valamivel tizenötezer forint feletti grammonkénti áron. A leírásban szerepelnek mindenféle információk, de nem egészen érthető minden: esetenként idegen szavak vagy rövidítések szerepelnek bennük, vagy a rendszerint kétjegyű karát helyett háromjegyű számokkal adják meg a finomságot, és nem szerepel a számmal összefüggésben a ‰ karakter vagy az „ezrelék” kifejezés. Nemrégiben egy vásárlónk nagyon szép gyűrűt talált a neten, jó 30%-kal olcsóbban ahhoz képest, amennyiért mi áruljuk. Gyanússá vált neki, hogy a leírásban ilyen megfogalmazások szerepeltek: „fém: złoto 375” A jóhiszemű vevő ezzel aligha foglalkozik, elvégre az EU-n belül előfordulhatnak külföldi kereskedői oldalak is, akik tisztességgel, becsülettel igyekeznek kiszolgálni mindenkit. A megtévesztés itt abban áll, hogy nem világos, miből van az ékszer. Ha fordítóval rákeres az ember a „złoto” szóra, kiderül belőle, hogy az lengyelül az arany, tehát minden rendben is van. Illetve csak lenne: ugyanis nincs ott, hogy hány karátos az ékszer. Vagyis ott van, de nem úgy… A 375 ugyanis finomságjel, és azt jelenti, hogy az ékszernek csupán 375‰-e arany, a többi ötvözőfém. Nem hamis tehát az ékszer, csak éppen nem a nálunk megszokott és keresett 14 karátos, hanem 9 karát. A 14 karátos ékszerben az arany tartalom 585‰ (régen csak 582‰ volt, de azt is 14 karátosnak tekintjük), tehát több mint a fele arany. (A 18 karátos esetében ez 750‰, a 22 karátos ékszernél 916,7‰ – de ezek jóval puhábbak is, gyorsabban kopnak és sokkal többe kerülnek.) Valójában a 8 karátos ékszernek csak egyharmada (333‰) arany, a 9 karátosnak pedig alig valamivel több, így tudnak sokkal olcsóbbak lenni. De az árukkal együtt az értékük is kisebb.

Ha oda jut az ember, hogy a régi arany ékszerét értékesítené, a 8 és 9 karátos ékszerért sokkal kevesebbet, alig több mint felét kapja, mint a 14 karátosért.  Ilyenkor derül ki, hogy az olcsó arany drágább, nem is éri meg.

Ékszerként való viseletre a 14 karátos ékszer a legmegfelelőbb, mert kellőképpen kopásálló még, de az értékét már hasonlóan jól őrzi, mint a magasabb karátszámú ékszerek. Ne engedd, hogy átverjenek, még ha jó szándékkal is csinálják.

Csalók és csalások

Látványos arany pecsétgyűrű - nem mindegy, hány karátosA csaló ajánlatok legtöbbje külföldről érkezik, még ha ez nem is látszik meg első pillanattól fogva. Nagyon gyakori, hogy létező és tisztességes magyar webshopok, például a mi webáruházunk termékeit ajánlják, egy az egyben lelopva a kép- és szöveganyagokat, részletekre vonatkozó információkat, és 70 — 90% engedményt ígérnek a termékekre. Megtehetik: előre kérik az árat (amit sokan jóhiszeműen el is küldenek a hatalmas kedvezményért cserébe) és soha nem küldik el az árut, még csak szándékukban sem áll. A legrosszabb dolog a kereskedő szemszögéből, hogy a lemásolt webáruház hitelét rontják ezzel, és a valódi csalókhoz semmilyen szál nem vezet. A legrosszabb dolog a vevő szemszögéből, hogy a csalással kikényszerített összeget soha többé nem látják viszont, és ha jogi útra akarják terelni az ügyet, annak költségei a csalás értékével vetekszenek, vagy épp sokszorosan is meghaladhatják azt.

Szerencsére az ilyen csalások kis gyanakvással, sok-sok odafigyeléssel és elővigyázatossággal kiküszöbölhetők. Az egyik legjobb módja ennek, ha megnézzük a feltüntetett kereskedő internetes címét, és azt nem linkre kattintva, hanem a címet begépelve nyitjuk meg. Az Ékszerboltom.hu esetében még az URL egyes részletei is értelmes, emberi nyelven olvasható elemekből állnak. Ha a címben fura rövidítések és értelmetlen karakterhalmaznak látszó hexadecimális kódok vannak, menekülj!

 

Az oldal tetejére